Březen 2012

Hafling-původ

3. března 2012 v 11:35 | Tara
PŮVOD:
Hafling je jedno ze západních plemen koní.Hafling pochází z tyrolských Alp,přesněji z vesnice Haflingen.Za zakladatele je považovám hřebec El-Bedavi, kterého v 19.století dovezla z Arábie, rakouská hipologická společnost.Od roku 1990, kdy se k nám přivezli v podstatě první haflingové, stoupl jejich počet na téměř 30 plemenných hřebců, více než 400 klisen, dalších minimálně 400 valachů a nespočet dalších koní, kteří nejsou zapsáni do plemenné knihy.
Svůj název získali haflingové podle stejnojmenné vesnice v Alpách, jejíž název v italštině ovšem zní Avelengo, což se také stalo příčinou mylného názoru, že existuje ještě jedno, haflingovi velmi podobné plemeno - Aveliňský kůň. Ve skutečnosti se jedná pouze o dva různé názvy pro haflinga. Oficiálním zakladatelem plemene byl 249 Folie, hřebeček narozený v roce 1974 v jihotyrolském městečku Schludern u farmáře Josefa Folieho, od kterého byly později odvozeny všechny dnešní krevní linie - A, B, M, N, S, St, W. Otcem Folieho byl arabský hřebec El Bedavi XXII, matkou místní klisna jménem Folie. Z toho také lze dobře usoudit, které plemeno mělo na vznik haflinga - kromě tyrolských horských koní - největší vliv.
TYPICKÉ VLASTNOSTI:
Hafling by měl být temperamentní, ale s bezproblémovým charakterem, konstitučně tvrdý a odolný, nenáročný, všestranný. Je to velmi učenlivý, nenáročný a přátelský kůň . Požaduje se od něj všestrannost, ochota k práci, vytrvalost a učenlivost. Je vhodný pro děti.Srst je ryzá s bílou hřívou a ocasem, prokvetlost je nežádoucí, naopak vítané jsou odznaky na hlavě. Hafling měří 138-150 cm v kohoutku. Je mohutně stavěný, dobře utvářenou šikmější lopatkou. Jen hřbet poněkud delší, což ale není pro soumarského koně vždy na škodu. Má svalnaté harmonické tělo, ušlechtilou hlavu s velkýma očima a širokými nozdrami, nesmí mít klabonos. Hříva a ocas jsou vždy husté, dlouhé, barvou jako len, u některých koní mohou být dokonce krásně vlnité. Nezbytné jsou dobře stavěné, kvalitní nohy s výbornými kopyty. K mimořádné otužilosti a houževnatosti přispívá i horské podnebí, a proto se hříbata odchovávají na alpských pastvinách (říká se tomu alpung), kde čerstvé ovzduší zvyšuje funkci srdce a plic. Haflingové jsou také dlouhověcí, někteří jedinci se dožijí i čtyřiceti let.Italským příbuzným tohoto koně je Avelišský kůň,který je jen o trochu menší.
VYUŽITÍ:
Využít se dá jako rekreační kůň, v zápřeži, ale i pro nižší soutěže drezury a parkuru u, obzvláště vhodný je i pro westernové disciplíny. Využít se dá do téměř všech zemědělských prací, k tahu, jako kočárový kůň. Ostudu si neudělá ani v nižších stupních endurance, military, je dobrý v hiporehabilitaci, ve voltiži, využívá se též pro začátečníky, zkrátka kůň, který se hodí na všechno.